• MÜŞTERİ HİZMETLERİ
    +90 (212) 485 92 60
  • FAX
    +90 (212) 485 92 59

SU JETİ (WATER JET)

Su Jeti Nedir?

SU JETİ (WATER JET) İLE KESİM NEDİR?

Su Jeti ile kesme yeni bir teknoloji olarak klasik kesme yöntemlerine nazaran bir çok avantajlı yönü nedeniyle hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Pompada üretilen 4000 bar yüksek basınçtaki su çok özel çelik borularla kesme kafasına ulaşmaktadır. Buradan 0.010"-0.014“ (0.25 - 0.35 mm) çapları arası değişen elmas bir orifis içerisinden geçirilerek hızı ses hızının yaklaşık 3 katına çıkarılır. Daha sonra karışım odasında abraziv kesme kumu da vakumla karıştırılarak 1 mm iç çapındaki nozzle’ dan geçirilir ve malzemeye sevke dilir. Bu teknolojiye "SU JETİ (WATER JET) KESİM TEKNOLOJİSİ" denir.

Su Jeti (Water Jet) Kesim 2 Çeşittir:

1- Abrasive ile Kesim (Abrasive Jet) :

En yaygın kullanılan kesim tipidir. Su jeti kesim suyuna Garnet Abrasive denilen aşındırıcı kum karıştırılarak, doğada bulunan bütün malzemelerin 150 mm' ye kadar kesimi kolayca yapılabilmektedir. Demir, çelik, paslanmaz çelik, alüminyum, mermer, granit, traverten, seramik, cam gibi sert malzemelerin kesimi, abrasive jet teknolojisi ile yapılabilmektedir.

2- Saf Su ile Kesim (Pure Water Jet) :

Bu kesim yönteminde garnet abrasive kullanılmaz, kesim işlemi 4000 bar basınca sahip saf su ile gerçekleştirilir. Bu yöntemle kağıt, plastik, conta, sünger gibi yumuşak malzemelerin kesimi gerçekleştirilmektedir. Garnet abrasive kullanılmadığı için, abrazivli kesime nazaran kesim maliyetleri daha düşüktür.

Neden Su Jeti? Water Jet Kesim’in Üstünlükleri Nelerdir?

- Düşük Fikstür ve Kalıp Maliyetleri

CNC Su Jeti Kesme makinemiz kolaylıkla DXF ve DWG dosyalarınızı okuyabilir, parça kesimi sırasında ilave kalıp veya fikstür masrafı yoktur. Düz plaka halindeki malzemeler su jeti kesme tablamızın üzerine yatırılır ve üzerlerine ağırlık koymak yeterlidir ilave bir kalıp veya fikstüre gerek yoktur. Ufak parçalar için ise düşük maliyetli fikstürler gerekebilir. Kısaca kalıp ve fikstür maliyetleri yok denebilecek kadar azdır.

- Kesim Sırasında Isı Etkisi Yoktur

Su Jeti ile kesim soğuk kesme olduğundan, kesme sırasında kesinlikle ısı etkisi oluşmaz. Bu özellik su jeti kesmenin diğer kesme yöntemlerine nazaran en üstün özelliğidir ve alternatifi yoktur. Plasma, laser ve oksijen kesimleri yüksek ısı etkisi gösterdiğinden bu kesme yöntemlerinde metal malzemelerin iç yapıları deformasyona uğrar ve kesilen kenarlar ısı etkisi ile sertleşir ve siyahlaşır. Su Jeti ile kesme yönteminde malzemelerin iç yapıları bozulmaz, ısı etkisi sıfırdır.

- Hassasiyet

Su Jeti ile kesme hassasiyetimiz ±0.1 mm.

- Hızlı Devreye Alma ve Programlama

Sadece tek takım (nozzle) kullanıldığı için kesme anında takım değiştirme gereksinimi yoktur. Böylece su jeti kesimi oldukça hızlıdır. Çizimlerinizi bir disket veya eposta yolu ile bize ulaştırdığınızda CNC programlaması çok hızlı bir şekilde kolaylıkla yapılır ve su jeti kesimleriniz en kısa zamanda teslim edilir.

- İnsan ve Çevre Sağlığı

Su Jeti ile kesme sırasında aşındırıcı olarak kullanılan Garnet abrasive insan ve çevre sağlığına uygun malzeme olup, su jeti kesimi esnasında herhangi bir gaz veya tehlikeli atık oluşmaz.

Her türlü su jeti (water jet) ile kesim ihtiyaçlarınız için bizi (0212) 485 92 60 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan arayabilirsiniz...