Nedir Sujeti?

Su jeti ile kesme yeni bir teknoloji olarak klasik kesme yöntemlerine nazaran bir çok avantajli yönü nedeniyle hizli bir sekilde yayginlasmaktadir. Pompada üretilen 4000 bar yüksek basinçtaki su çok özel çelik borularla kesme kafasina ulasmaktadir. Buradan 0.010"-0.014“ (0.25 - 0.35 mm) çapları arası değişen elmas bir orifis içerisinden geçirilerek hizi ses hizinin yaklasik 3 katina çikarilir.  Daha sonra karisim odasinda abraziv kesme kumu da vakumla karistirilarak 1 mm iç çapindaki nozzle’dan geçirilir ve malzemeye sevkedilir. Bu teknolojiye sujeti ( Waterjet ) kesim teknolojisi denmektedir.

Sujeti (waterjet) Kesim 2 tiptir:

  • Abrasive ile Kesim (Abrasive Jet) : En yaygın kullanılan kesim tipidir.. Waterjet kesim suyuna GARNET Abrasive denilen aşındırıcı kum karıştırılarak, doğada bulunan bütün malzemelerin 150 mm'ye kadar kesimi kolayca yapılabilmektedir. Demir, çelik, paslanmaz çelik, aluminyum, mermer, granit, traverten, seramik, cam gibi sert malzemelerin kesimi, abrasive jet teknolojisi ile yapılabilmektedir.

  • Saf Su ile Kesim (Pure Waterjet) : Bu kesim yönteminde GARNET abrasive kullanılmaz, kesim işlemi 4000 bar basınca sahip saf su ile gerçekleştirilir. Bu yöntemle kağıt, plastik, conta, sünger gibi yumuşak malzemelerin kesimi gerçekleştirilmektedir. Garnet abrasive kullanılmadığı için, abrazivli kesime nazaran kesim maliyetleri daha düşüktür.


Neden Sujeti? Waterjet Kesim’in Ustunlukleri Nelerdir?

1-   DÜSÜK FIKSTÜR ve KALIP MALIYETLERI

CNC Sujeti Kesme makinamiz kolaylikla DXF ve DWG dosyalarinizi okuyabilir, parça kesimi sirasinda ilave kalip veya fikstür masrafi yoktur. Düz plaka halindeki malzemeler sujeti kesme tablamizin üzerine yatirilir ve üzerlerine agirlik koymak yeterlidir ilave bir kalip veya fikstüre gerek yoktur.. Ufak parçalar için ise düsük maliyetli fikstürler gerekebilir. Kisaca kalip ve fikstür maliyetleri yok denebilecek kadar azdir.

2-     KESME ESNASINDA ISI ETKISI YOKTUR

SUJETI ile kesim soguk kesme oldugundan, kesme esnasinda isi etkisi olusmaz. Bu özellik sujeti kesmenin diger kesme yöntemlerine nazaran en üstü nözelligidir ve alternatifi yoktur. Plasma, laser ve oksijen kesimleri yüksek isi etkisi gösterdiginden bu kesme yöntemlerinde metal malzemelerin iç yapilari deformasyona ugrar ve kesilen kenarlar isi etkisi ile sertlesir ve siyahlasir. SUJETI  ile kesme yönteminde malzemelerin iç yapilari bozulmaz, isi etkisi sifirdir.

3-    HASSASIYET

SUJETI ile kesme hassasiyetimiz ±0.1 mm.

4-    HIZLI DEVREYE ALMA ve PROGRAMLAMA

Sadece tek takim (nozzle) kullanildigi için kesme esnasinda takim degistirme gereksinimi yoktur, böylece sujeti kesimi oldukça hizlidir, çizimlerinizi bir disket veya eposta yolu ile bize ulastirdiginizda CNC programlamasi çok hizli bir sekilde kolaylikla yapilir ve sujeti kesimleriniz en kisa zamanda bitirilir.

5-    INSAN ve ÇEVRE SAGLIGI

SUJETI ile kesme esnasinda asindirici olarak kullanilan GARNET abrasive insan ve çevre sagligina uygun malzeme olup, sujeti kesimi esnasinda herhangi bir gaz veya tehlikeli atik olusmaz.

Ikitelli Organize Sanayi Bolgesi
Biksan Sanayi Sitesi, A1 Blok, No:41
Basaksehir, ISTANBUL
Email : majet@majet.com.tr


Iletisim Bilgileri :
Majet Sujeti ile Kesim Sanayi Tic. Ltd. Sti.
Ikitelli Organize Sanayi Bolgesi
Biksan Sanayi Sitesi, A1 Blok, No:41
Basaksehir, ISTANBUL, TURKIYE
Tel : +90 (212) 485 92 60 - Fax : +90 (212) 485 92 59
Web : www.majet.com.tr -  Email : majet@majet.com.tr

Waterjet Sujeti Kesim Makinaları hakkinda detayli bilgi almak icin www.nevtasmakine.com adresini ziyaret ediniz.